Home
Home
Home
HomeRussian Version

 

REPERTOIRE FOR MARCH 2011

Small hall

Address: Nevsky pr., 30
Tel.: 007 812 571- 8333

1, Tuesday 19.00
7th concert of the Season Ticket No.4
Piano Recital
Valery VISHNEVSKY
CHOPIN. Nocturne in C-sharp minor
Sonata in B-flat minor
Polonaise in A-flat major
Eight mazurkas and seven waltzes

2, Wednesday 19.00
STATE RUSSIAN CONCERT ORCHESTRA
Artistic director and chief conductor – Vladimir POPOV
Soloist – Larisa YUDINA soprano

3, Thursday 19.00
5th concert of the Season Ticket No.6
“From Romanticism to Expressionism”
SCHUMANN. Piano quintet
MAHLER. Piano quintet
SCHÖNBERG. “Verklärte Nacht” (“Transfigured Night”)
Alexander RICHTER violin
Alexei KOPTEV viola
Natalia BAIKOVA cello
Alisa BRATSLAVSAYA piano
In concert participate:
Nikita NOVOSELSKY violin
Igor YELISEYEV double bass

4, Friday 14.00
The Year of Italy in Russia
and the Year of Russia in Italy

“ELSA SCHIAPARELLI –
SHOCK IN FASHION WORLD”

Reads Alexander VASILIEV

4, Friday 19.00
Music for Woodwinds
Artem TROFIMENKO oboe
Olesya TERTYCHNAYA flute
Artem ISAEV oboe
Ilya ILYIN English Horn
Ruslan PALANITSKY bassoon
Andrei MIKHAILOVSKY clarinet
Vasily NIKITIN English Horn
YOUTH CHAMBER ORCHESTRA
“ARS ENSEMBLE”
Artistic director and chief conductor -
Arsen YENIKEYEV
BACH, VIVALDI, BIZET, HÄNDEL
Concerts for woodwinds and orchestra

5, Saturday 15.00
REPORT CONCERT of the
Lyakhovitskaya Children School of Arts

5, Saturday 19.00
5th concert of the Season Ticket No.5
“Favorite opera arias, melodies
from Vienna operetta and Broadway musicals”
MOZART, BELLINI, VERDI, PUCCINI,
STRAUSS, KÁLMÁN, LEHAR, LOW, WEBBER
Maria LUD'KO soprano
Dmitri CHASOVITIN piano

6, Sunday 19.00
6th concert of the Season Ticket No.7
(of the 2009/2010 season)
Piano Recital
Elisso VIRSALADZE

7, Monday 15.00
“GOLD OF SILVER AGE”
Literary-musical Evening
AGNIVTSEV, CHERNY, BLOK, 
NABOKOV, GUMILEV, BRYUSOV, PASTERNAK
Mikhail CHERNYAK and
“MONPLAISIR”, string quartet

7, Monday 19.00
Piano Recital
Ragna SCHIRMER (Germany)
HÄNDEL. Two suites for clavier
BRAHMS. Waltz
Two rhapsodies
The Variations on a Theme by Joseph Haydn

8, Tuesday 19.00
FESTIVE CONCERT
“Everything Will Be All Right!”
REMOLIN Ensemble
VIVALDI, DUNAYEVSKY, DINICU, MONTI,
GAGLIANO, FOSSEN, OTERO, PIAZZOLLA

9, Wednesday 19.00
JUBILEE EVENING
Natalia SOKOLOVA violin
Elena DYAKOVA piano
In concert participate:
Ilya KOZLOV violin
Alexei BOGORAD viola
Sergei CHERNYADIEV cello
BRAHMS. Scherzo for violin and piano
Piano quintet in F minor
FRANCK. Sonata for violin and piano

10, Thursday 19.00
XX International Festival of Arts
“From The Avant-Garde To The Present Day”
OPENING
MILHAUD. Suite for violin, clarinet and piano
CAGE. Nocturne for violin and piano
McRAY. “A Man and His Time”
for violin, viola and cello (excerpts)

NYMAN. String quartet No.3
VOROBIEV. “Five romances and vocalise
in memory of Valery Gavrilin”

for voice, clarinet and piano
PROKOFIEV. “A Fairy Tale About The Jester
Who Outwitted Seven Others”
(arr.for violin and piano by V.Sapozhnikov)

SCHNITTKE. “Moz-Art” for two violins
PIAZZOLLA. The History of Tango (excerpts)
Olesya PETROVA mezzo-soprano
MIN-JUNG KIM piano (Great Britain)
Sergei LEVITIN violin
Vladislav PESIN violin
Konstantin BOYARSKY viola (Great Britain)
Kristina BLAUMANE cello (Latvia)
Adil FEDOROV clarinet
Sergei KULYK clarinet

12, Saturday 15.00
Dunaevsky Song and Dance Ensemble of the
Saint-Petersburg City Palace of Youth Creativity
Artistic director and conductor – Kirill KUZ'MIN

13, Sunday 15.00
6th concert of the Season Ticket No.9
Sergei PROKOFIEV
Narrator – Alexander GALITSKY

13, Sunday 19.00
5th concert of the Season Ticket No.3
Vocal Evening
Alexandra DURSENEVA
Piano part – Lyubov ORFENOVA
BORODIN, RIMSKY-KORSAKOV,
TCHAIKOVSKY, RACHMANINIOV
Romances

14, Monday 19.00
7th concert of the Season Ticket No.2
FRANCE
POULENC. Trio for piano, oboe and bassoon
Sextet for piano, flute, oboe, clarinet, bassoon and French horn
Masquerade, vocal cycle for baritone and ensemble
GLINKA. Pathetic Trio
SARASATE. Aragon Jota
Andrei SLAVNY baritone
Ilya KOZLOV violin
Sergei CHERNYADYEV cello
Oleg TALYPIN bassoon
Andrei LAUKHIN clarinet
Ruslan KHOKHOLKOV oboe
Dmitriev TERENTYEV flute
Igor KARZOV French horn
Dmitri KLEMENOK percussion
Alla SHMELEVA piano

15, Tuesday 19.00
4th concert of the Season Ticket No.8
Piano Recital
“FERENC LISZT AND HIS EPOCH”
Vadim PAL'MOV
SCHUMANN. Arabesques. Symphonic etudes
SCHUBERT-LISZT. Dedication
SAINT-SAËNS-LISZT. Danse Macabre
LISZT. Nocturne (“Love Dream”),
“Dance of the Gnomes”, “Wilde Jagd”

16, Wednesday 19.00
XX International Festival of Arts
“From The Avant-Garde To The Present Day”
CHAMBER CONCERT
RESPIGHI. Romances
TAYLOR. “Walking with Bach” for oboe, clarinet and bassoon
FRANCAIX. “L'heure du berger”
(“The Shepherd's Hour”)

HINDEMITH. “Overture from The Flying Dutchman
(Der fliegende Holländer),
performed by an amateurs orchestra
at 7 o'clock in the morning by the fountain”

DUNAEVSKY. Songs for voice, violin and cello
(arr.by Shostakovich)

STRAVINSKY. “Histoire du soldat”
(“The Soldier's Tale”) (
arr. for violin, clarinet and piano)

SONGS OF WARTIME for voice, violin and cello
(arr.by Shostakovich)

STRAUSS. Waltzes
(arr.for string quartet, harmonium and piano by Schönberg, Berg and Webern)

Olga VOROBIEVA soprano
Victoria YEVTODIEVA soprano
Lidia KOVALENKO violin
Kirill TIMOFEYEV cello
Natalia SECHKAREVA flute
Alexei TSES oboe
Evgeny KRIVOSHEIN clarinet
Adil FEDOROV clarinet
Dmitri KRASNIK bassoon
Artem MIKAELYAN French horn
Evgeny SINAISKY piano
Ksenia GINDINA piano
Elena SPIST piano
I.StravinskyQuartet

17, Thursday 19.00
“Generations»
BUZINA. “Threads” for strings
SLONIMSKY. Jewish Rhapsody for piano, strings, flute and percussion
WOLF-STUCKY. Five Songs from the Spanisches Liederbuch by Hugo Wolf,
orchestrated by Steven Stucky (2008) for medium voice and orchestra 

First performance in Russia
BEETHOVEN. Symphony No. 4
St.Petersburg Chamber Philharmonic Orchestra
Artistic director and principal conductor - Jeffery MEYER
Gilbert KALISH piano
Nikolai MOHKOV flute
Anastasia VINOGRADOVA-ZABOLOTSKAYA mezzo-soprano
 

18, Friday 13.00
“FESTIVAL PLANET” presents:
THALBERG TRIO (France)
Philip DRAGANOV violin (Switzerland)

18, Friday 19.00
FLUTE MUSIC
Nikolai POPOV
“MUSICAL LOTTERY”

19, Saturday 14.00
Children School of Arts No.17
PUPILS CONCERT

19, Saturday 19.00
“YOUNG DUETS – Winners of International Competitions”
“REMNAT PIANO DUO”
“VIS-A-VIS”, piano duet
MOZART. Sonata in F major for piano, four hands
RACHMANINIOV. Suite-fantasia for two pianos
MENDELSSOHN. Allegro brilliant in A major for piano, four hands

20, Sunday 15.00
5th concert of the Season Ticket No.11
“MUSICAL ALMANAC”
Narrator – Natalia ENTELIS

20, Sunday 19.00
XX International Festival of Arts
“From The Avant-Garde To The Present Day”
Closing
BANSHCHIKOV. “The Phone Book” for chamber orchestra
(ded.to Rich.Strauss and to the Leningrad Taxi service)

ROGALEV. “Complaints Book”,
mono opera fro baritone and chamber orchestra after A.Chekhov

GINASTERA. Concert variations for orchestra
VILLA-LOBOS. Chôros
POPLYANOVA. “Merry-go-round”,
musical joke for string orchestra, flute, percussion and whistle

“Musical dessert”, three pieces for guitar,
string orchestra and percussion

HELMS. Rock-suite for string orchestra
Boris PINKHASOVICH baritone
Konstantin ILGIN guitar
STATE HERMITAGE CHAMBER ORCHESTRA
Conductor – Vladimir FANSHIL (Australia)

23, Wednesday 19.00
VIOLIN MUSIC
Mikhail GANTVARG violin
Irina RYUMINA piano
SCHUMANN. Sonata in A minor
BEETHOVEN. Sonata No.10
BRAHMS. Sonata No.2
MESSIAEN. Theme with variation
SAINT-SAËNS. Introduction and Rondo capriccioso

25, Friday 19.00
CHAMBER MUSIC EVENING
“MATTHÄUS” STRING QUARTET
Alexandra KOROBKINA
Anastasia AGAPOVA
Anastasia SUBRAKOVA
Artem TAMANYAN
In concert participates:
Ksenia GAVRILOVA piano
GRIEG. Quartet
PROKOFIEV. Quartet No.2
SCHUMANN. Piano quintet
SCHNITTKE. Piano quintet

26, Saturday 15.00
Piano Department of the
Lyakhovitskaya Children School of Arts
Pupils concert

26, Saturday 19.00
State Saint-Petersburg Symphony Orchestra
“KLASSIKA”

Artistic director and conductor – Alexander KANTOROV
“SUN VALLEY SERENADE”
MILLER, KERN, GERSHWIN,
DUNAEVSKY, PETROV

27, Sunday 15.00
6th concert of the Season Ticket No.10
“MUSICAL NANNY”
Narrator – Elena POPOVA

27, Sunday 19.00
VOCAL RECITAL
Carlos D'ONOFRIO tenor (Italy-Argentina)
Piano part – Ekaterina VENCHIKOVA
Vocal music by Italian, Spain and Latin American composers
DURANTE, BELLINI, RODRIGO,
GINASTERA, VILLA-LOBOS, TOLDRA
Tickets dated 04/11/10 are valid

29, Tuesday 19.00
8th concert of the Season Ticket No. 6 (2009/2010)
CHAMBER MUSIC
Svyatoslav MOROZ violin
Natalia GUTMAN cello
Dmitri VINNIK piano
BEETHOVEN. Trio in D major, op.70
RAVEL. Trio
SCHUBERT. Trio No.2 in E-flat major

31, Thursday 19.00
Baroque Music Moscow Orchestra

 

© 2000-2013, Copyright Saint-Petersburg Philharmonia®

Рейтинг@Mail.ru