Home
Home
Home
HomeRussian Version
REPERTOIRE FOR DECEMBER 2008

Grand hall
Address: Mikhailovskaya str., 2
Tel.: 007 812 312- 9871, 007 812 710- 4085

 

1, Monday 20:00

Nino KATAMADZE & Insight
with orchestra New Classic


3, Wednesday 19.00

SAINT-PETERSBURG STATE ACADEMIC ORCHESTRA
Artistic director and chief conductor – Alexander TITOV
Soloist and conductor - Sergey STADLER
MOZART. Violin concertos
No.1 in B flat major
No.2 in D major
No. 3 in G major
No.4 in D major
No.5 in A major


4, Thursday 19.00

ORGAN EVENING
To Olivier Messiaen's 100th Birth Anniversary
Thierry ESCAICH (France)

Supported by the French Institute

5, Friday 19.00

4th concert of the Season Ticket No.8
«Great Composers in Assembly of the Noble’s Hall»
ST.PETERSBURG ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor – Vladimir ALTSCHULER
Soloist – Ekaterina MURINA
CHEREPNIN. «Armida's pavilion», ballet music
LISZT. Spanish rhapsody for piano and orchestra
Hungarian Rhapsody
STRAVINSKY. «The Firebird», ballet suite
ENESCU. Hungarian Rhapsody No.1


6, Saturday 15.00

2nd concert of the Season Ticket No.13
«Mocius' stories»
«Clever story»
SAINT-PETERSBURG STATE ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor – Mikhail KUKUSHKIN
ORFF. «Die Kluge» ("The Wise Woman"), fairy tale opera
Soloists – students of The Rimsky-Korsakov
Saint Petersburg State Conservatory
Stories tells - Mikhail MOKIENKO
Masks will be made by students
of The Stieglitz Saint-Petersburg Art-Industrial Academy


6, Saturday 19.00

SAINT-PETERSBURG STATE SYMPHONY ORCHESTRA «KLASSIKA»
Conductor – Alexander KANTOROV
Soloists:
Marina ANDREEVA soprano
Vyacheslav LUKHANIN bass
Isaak DUNAEVSKY
Waltz Evening


7, Sunday 15.00

3rd concert of the Season Ticket No.12
«Music lessons»
The Maestro Temirkanov International
Foundation for Cultural Initiatives presents:
Laureates of The Yuri Temirkanov Award
TCHAIKOVSKY, DEBUSSY, PAGANINI, PROKOFIEV, PETROVA
Soloists:
Laureates of The Yuri Temirkanov Award:
Evgeny SVIRIDOV violin
Ilya KOZLOV violin
Sofia KIPRSKAYA harp
Nikita KINYAEV cello
Nikita LYUTIKOV clarinet
Ailen PRITCHIN violin
Sergey REDKIN piano
Conductor – Arkady STEINLUCHT
Lesson will be conducted by Boris SMOLKIN


9, Tuesday 19.00

2nd concert of the Season Ticket No.9
«Over the world with an orchestra»
Germany
ST.PETERSBURG ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor - Andrey ANIKHANOV
Soloist - Pavel EGOROV
BACH. Orchestra suite No.3
Piano concerto Re minor
HINDEMITH. “Die Harmonie der Welt” («World Harmony»)
(The Harmony of the World), the symphony


12, Friday 17.00

GALA-CONCERT
Dedicated toYuri Temirkanov anniversary
ST.PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA
ST.PETERSBURG ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
Conductors:
Mariss JANSONS
Nikolai ALEXEEV
Alexander DMITRIEV
Soloists:
Yuri BASHMET viola
Eliso VIRSSALADZE piano
Natalya GUTMAN cello
Denis MATSUEV piano
Evgeny KISSIN piano
Gidon KREMER violin
Sergey LEYFERKUS baritone
Vadim REPIN violin
Sayaka SHOJI violin
Dmitri HVOROSTOVSKY baritone
With participation of Mikhalovsky Theatre opera choir
Artistic director – Vladimir STOLPOVSKIKH
GLINKA, BEETHOVEN, WAGNER,
YSAYE, DVORAK, SCHUMANN, SHCHEDRIN,
LALO, BRUCH, RUBINSTEIN, TCHAIKOVSKY, LISZT


14, Sunday 19.00

IX International Winter Festival
ARTS SQUARE
FESTIVAL OPENING
SAINT-PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor – Yuri TEMIRKANOV
Soloist – Evgeny KISSIN
BRAHMS. Piano concerto No.1
PROKOFIEV. “Romeo and Juliet”, excerpts from ballet


15, Monday 19.00

IX International Winter Festival
ARTS SQUARE
BALLET GALA
«Moor's pavane»
One-act ballet

Choreographer – Jose LIMON (music by Henry Purcell)
Otello – Farukh RUZIMATOV
MINKUS. Grand pas from the ballet «Paquita»
Choreographer – Marius PETIPA
Soloist – Denis MATVIENKO
Divertissement


16, Tuesday 19.00
Grand Hall of the Philharmonia

IX International Winter Festival
ARTS SQUARE
SAINT-PETERSBURG ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor – Alexander DMITRIEV
Soloist – Viktor TRETIAKOV
BRAHMS. Violin concerto
Symphony No. 3


17, Wednesday 19.00
Grand Hall of the Philharmonia

IX International Winter Festival
ARTS SQUARE
Chamber Ensemble “The Moscow Soloists”
Artistic director and soloist – Yuri BASHMET
MOZART. “Eine kleine Nachtmusik”
PAGANINI. Viola concerto
TCHAIKOVSKY. Serenade for strings


18, Thursday 19.00

IX International Winter Festival
ARTS SQUARE
PROKOFIEV. "Romeo and Juliet", ballet
Conductor - Anatoly RYBALKO
Libretto: Nikolai VOLKOV and Sergei RADLOV
(by the comedy of the same name by W.Shakespeare)
Choreography – Oleg VINOGRADOV
Scenography – Semen PASTUKH
Costume designer – Galina SOLOVIEVA


19, Friday 19.00
Grand Hall of the Philharmonia

IX International Winter Festival
ARTS SQUARE
SAINT-PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor and soloist – Vladimir FELTSMAN (USA)
MOZART. Concert rondo D major for piano and orchestra
BEETHOVEN. Piano concerto No.3
BRAHMS. Symphony No. 2


20, Saturday 19.00

IX International Winter Festival
ARTS SQUARE
KALMAN. Graefin Mariza
Operetta in two acts

21, Sunday 19.00
Grand Hall of the Philharmonia

IX International Winter Festival
ARTS SQUARE
Mariinsky Theatre orchestra
Artistic director and conductor – Valery GERGIEV
MAHLER. Symphony No.5


22, Monday 19.00
Grand Hall of the Philharmonia

IX International Winter Festival
ARTS SQUARE
Russian National Orchestra
Artistic director and chief conductor – Mikhail PLETNEV
Soloists:
Dmitry BERLINSKY violin
Alexander KNIAZEV cello
BRAHMS. Violin and cello concerto
Symphony No.1


23, Tuesday 19.00
Grand Hall of the Philharmonia

IX International Winter Festival
ARTS SQUARE
SAINT-PETERSBURG ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
Soloists:
Dinara ALIEVA soprano
Olga BALASHOVA coloratura mezzo-soprano
Valery SOKOLOV violin
Sergey KASPROV piano
Conductor – Daniele RUSTIONI
ROSSINI. Overture to the opera "William Tell"
TCHAIKOVSKY. "Melody" for violin and orchestra
SAINT-SAENS. Introduction and Rondo capriccioso for violin and orchestra
LISZT. "Totentanz" for piano and orchestra
MASSENET, VERDI, BELLINI, ROSSINI. Opera arias


24, Wednesday 19.00
Grand Hall of the Philharmonia

IX International Winter Festival
ARTS SQUARE
Festival Closing
SAINT-PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor – Yuri TEMIRKANOV
Soloist – Yefim BRONFMAN (USA)
BRAHMS. Piano concerto No. 2
Symphony No. 4


26, Friday 19.00

3rd concert of the Season Ticket No.4
“Alexander Dmitriev and His Orchestra”
SAINT-PETERSBURG ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
GLINKA. Overture to the opera “Ruslan and Ludmila”
IBERT. Concert for the flute with the orchestra
TCHAIKOVSKY. Symphony No.4
Conductor – Erol ERDINC (Turkey)
Soloist – Sefika KUTLUER (Turkey)


27, Saturday 19.00

State Symphony Orchestra "Klassika"
Artistic director and conductor - Alexander KANTOROV


28, Sunday 19.00

Organ Evening
«Christmas Music»
Rubin ABDULLIN
BACH, MESSIAEN, MUSSORGSKY


29, Monday 19.00

3rd concert of the Season Ticket No.3
«First Russian Symphony Orchestra»
ST.PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor – Dorian WILSON (USA)
Soloists:
Yuri MARUSIN tenor
Anna MAKAROVA harp
Mikhail LESTOV marimba
DUKAS. "L'Apprenti sorcier" (The Sorcerer's Apprentice)
CRESTON. Concertino for marimba and orchestra
DELTOUR. Concertino in jazz for harp and orchestra
MASCAGNI. Intermezzo from the opera "Cavalleria Rusticana"
PUCCINI, LEONCAVALLO, CILEA
Popular arias
Neapolitan songs


31, Wednesday 19.00

New Year's Concert
SAINT-PETERSBURG ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor – Vladimir ALTSCHULER
Music of Strauss Family
Waltzes, polkas, marches
J.STRAUSS-father, J.STRAUSS-son, E.STRAUSS, Jos.STRAUSS

© 2000-2013, Copyright Saint-Petersburg Philharmonia®

Рейтинг@Mail.ru