Home
Home
Home
HomeRussian Version

REPERTOIRE FOR OCTOBER 2011

Grand hall

Address: Mikhailovskaya str., 2
Tel.: 007 812 312- 9871, 007 812 710- 4085

1, Saturday 16.00
International Day of Music
Marathon Concert
TCHAIKOVSKY. Children's Album
MOUSSORGSKY. “The Nursery”, vocal cycle
“Night on Bald Mountain”, fantasia for orchestra
ST.PETERSBURG ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor – Vladimir ALTSCHULER
Soloist – Olga GEORGIEVA

In concert participate Inmates of the
Rimsky-Korsakov Musical children's home

Horn Capella
“Quattro Bass +”
Folk Instruments Ensemble
Narrator – Natalia ENTELIS

Exhibition of Musical Instruments of the World

2, Sunday 19.00
STATE SYMPHONY ORCHESTRA “KLASSIKA”
Artistic director and conductor – Alexander KANTOROV
“Summer Recollections. Symphony Miniatures”

3, Monday 19.00
GALA-CONCERT of prize-winners and jury of the
International Harp Competition
GOLDEN HARP
State Hermitage Orchestra
Artistic director and conductor –
Fabio MASTRANGELO

4, Tuesday 20.00
Dedicated to the 50th anniversary
of the St.-Petersburg-Dresden's sworn brotherhood

DRESDNER PHILHARMONIE
Conductor – Michael SANDERLING (Germany)
HAYDN. Symphony No.104
BRAHMS. Symphony No.4
Concert is supported
by The Consulate General of Germany in St.Petersburg

Федеративной Республики Германия в Санкт-Петербурге


 

5, Wednesday 19.00
1st concert of the Season Ticket No.5
“Mozart and Music of Vienna”
MOZART. Symphony No. 40
“Exsultate, jubilate” for soprano and orchestra
BEETHOVEN. Symphony No.4
ST.PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA
Soloist – Lyudmila DUDINOVA
Conductor – Will HUMBURG

6, Thursday 19.00
OPERA-GALA
PUCCINI, DONIZETTI, LEONCAVALLO, VERDI,
WAGNER, DĀRZIŅŠ, DVOŘÁK, RACHMANINOV,
GIORDANO, BIZET, CATALANI
Latvian National Opera Orchestra

Conductor – Modestas PITRĖNAS
Soloists:
Inese GALANTE soprano
Liene KINČA soprano
Andris LUDVIGS tenor
Egils SILIŅŠ bass-baritone

7, Friday 19.00
Moscow Virtuosi Chamber Orchestra
Conductor - Cem MANSUR (Turkey)
Soloist – Igor BUTMAN saxophone

8, Saturday 19.00
1st concert of the Season Ticket No.9
“Cheerful Classics”
MOZART. “Eine kleine Nachtmusik”, serenade for strings
HAYDN. Symphony No.88
TCHAIKOVSKY. Variations on a Rococo Theme
RIMSKY-KORASKOV. Spanish Capriccio
ST.PETERSBURG ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor – Alexander DMITRIEV
Soloist – prize-winner of the XIV International Tchaikovsky Competition
Ivan KARIZNA (Belarus)

9, Sunday 15.00
1st concert of the Season Ticket No.11
“Family Concerts. In the Mirror of the Genre”
Suite
TANEEV. Concert suite for violin and orchestra
TCHAIKOVSKY. Suite No.1
ST.PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor – Mikhail TATARNIKOV
Soloist – Pavel POPOV

10, Monday 19:00
MARINA TSVETAEVA
“I Refuse to Be!”
(70 years from the day of death)
Poetical soiree in two parts
Love lyrics of various years
Civil lyric of 1917-21 years
“Swan-like Figure”, “Poems to Bohemia”
Narrator – Svetlana KRYUCHKOVA
In concert participates
Alexander NEKRASOV guitar
There will be played works by
BACH, GIULIANI, LEGNANI,
BARRIOS, VILLA-LOBOS

11, Tuesday 19.00
Richard CLAYDERMAN jazz piano (France)
"From Paris With Love..."

12, Wednesday 19.00
TCHAIKOVSKY GALA
ST.PETERSBURG ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor - Alexander POLYANICHKO
Soloists:
Alexei MARKOV baritone
Alexander ANTONENKO tenor
Anna MARKAROVA soprano
Yekaterina SCHERBACHENKO soprano
Irina MATAEVA soprano
Alexei TIKHOMIROV bass
“Eugene Onegin”, “The Queen of Spades”,
“The Maid of Orleans”, “Iolanta”. Opera excerpts

“The Snow Maiden”, incidental music for A.Ostrovsky's play:
Introduction, Malodrama, Dance of Tumblers

“The Nutcracker”: Spanish Dance

13, Thursday 19.00

RACHMANINOV. “Francesca da Rimini”, opera recital
ST.PETERSBURG STATE SYMPHONY ORCHESTRA
PETERSBURG CHAMBER CHOIR
Artistic director – Nikolai KORNEV
Conductor – Svyatoslav LUTHER
Soloists:
Evgenia SHIRINYANTS soprano
Edem UMEROV baritone
Alexander TIMCHENKO tenor
Dmitri KHROMOV tenor
Denis SEDOV bass

14, Friday 19.00
LITERARY EVENING
Alexander FILIPPENKO
In concert participates jazz ensemble

15, Saturday 15.00
1st concert of the Season Ticket No.12
“Different Stories for Children and Their Parents”
First lesson
BRITTEN. Young Person's Guide to the Orchestra
(Variations and Fugue on a Theme of Purcell), Op. 34

ELGAR. “The Wand of Youth”, orchestral suite No.1
ST.PETERSBURG ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor – Maxim ALEXEEV
Narrator – Irina STEPANOVA

16, Sunday 19.00
1st concert of the Season Ticket No.6
“Passions to Romanticism”
ROSSINI. Overture to “Semiramide”
PAGANINI. Violin concerto No.5
First performance in Russia
MENDELSSOHN. Symphony No.4 “Italian”
ST.PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor – Nikolai ALEXEEV
Soloist – Sergei KRYLOV

18, Tuesday 19.00
Alexander PUSHKIN. “The Snowstorm” and
musical illustrations to the narrative by Georgy SVIRIDOV
ST.PETERSBURG STATE SYMPHONY ORCHESTRA
Conductor – Nikolai KORNEV
Narrator – Mikhail CHERNYAK,
actor of the Youth Theatre on the Fontanka river

19, Wednesday 19.00
Charity Concert
OPERA STARS for CHILDREN
Soloists:
Vladimir GALUZIN tenor
Vasily GERELLO baritone
Natalia TIMCHENKO soprano
Olga TRIFONOVA soprano
Larisa DYAD'KOVA mezzo-soprano
Edem UMEROV baritone
Anna GALUZINA mezzo-soprano
Symphony Orchestra of the
Musical Theatre of the Karelia Republic
Conductor – Sergei IN'KOV
VERDI, ROSSINI, LEONCAVALLO, PUCCINI, OFFENBACH, GLINKA,
TCHAIKOVSKY, KALMAN, SAINT-SAËNS, CILEA, BIZET. Opera arias

All the funds will be used
to support programs for children rehabilitation,
children with disabilities and orphans

  

20, Thursday 19.00
PIANO RECITAL
Peter LAUL
BEETHOVEN. Sonatas No.7, 17, 23 (“Apassionata”) and 27

22, Saturday 19.00
TEREM-QUARTET
To the 25th anniversary of the ensemble

23, Sunday 19.00
1st concert of the Season Ticket No.8
“Concerts with Plots”
The End of St.Petersburg
Concert is held in common with
the International Festival “Diaghilev. P.S.”

Vernon DUKE. Orphic trilogy
First performance in Russia
“The End of St.Petersburg”, oratorio after 8 Russian poets
(from Lomonosov and Derzhavin to Blok, Akhmatova and Mayakovsky)

“Epitaph for the Diaghilev's grave”,
for soprano, mixed choir and orchestra after Osip Mandelstam

“Dedications”, concerto
for soprano, piano and orchestra after Guillaume Apollinaire

ST.PETERSBURG ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
ST.PETERSBURG STATE ACADEMIC CAPELLA CHOIR
Conductor – Scott DUNN (USA)
Soloists:
Irina VASILIEVA soprano
Dmitri VOROPAEV tenor
Ilya BANNIK bass
Nikolai MAZHARA piano
Narrator – Samuil LURYE

25, Tuesday 19.00
1st concert of the Season Ticket No.1
“Yuri Temirkanov and His Orchestra”
ROSSINI. Overture to the opera “The Barber of Seville”
MENDELSSOHN. Violin Concerto
RACHMANINOV. Symphony No. 2
ST.PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA
Conductor – Yuri TEMIRKANOV
Soloist - Ilya KOZLOV

26, Wednesday 19.00
Chucho VALDÉS jazz piano
& Afro-Cuban Messengers (IRAKERE)

27, Thursday 19.00
ORGAN RECITAL
Wieland MEINHOLD (Germany)
“Music of the Bach family and of young J.S.Bach”

28, Friday 19.00
1st concert of the Season Ticket No.4
“Alexander Dmitriev and His Orchestra”
To the 80th anniversary of the ensemble
ST.PETERSBURG ACADEMIC SYMPHONY ORCHESTRA
SCHUBERT. Symphony No.5
MAHLER. Symphony No.4
Conductor – Jean-Claude CASADESUS (France)
Soloist – Olga TRIFONOVA soprano

29, Saturday 19.00
MOSCOW PHILHARMONIC ORCHESTRA
Artistic director and chief conductor – Yuri SIMONOV
Soloist – Maxim VENGEROV
BEETHOVEN. Egmont Overture
BEETHOVEN. Violin concerto
BRAHMS. “Symphony in Dance” (all the dances from the No.1 to No.21)

30, Sunday 19.00
«TAVRICHESKAYA CAPELLA» SYMPHONY ORCHESTRA
Artistic director and conductor – Mikhail GOLIKOV
“World Cinema Masterpieces”

31, Monday 19.00
Edvard RADZINSKY
“Dictators of the 20th Century. Recollections Of The Future?”

© 2000-2013, Copyright Saint-Petersburg Philharmonia®

Рейтинг@Mail.ru